oPietruszka

Dieta na białe zęby

Jeśli zależy ci na tym, aby mieć piękne, zdrowe i białe zęby, musisz dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Istotne jest także przestrzeganie odpowiedniej diety. Zobacz, co warto jeść, by mieć białe zęby.

Każdy z nas marzy o tym, aby jak najdłużej zachować zdrowe i białe zęby. W końcu śnieżnobiały uśmiech dodaje pewności siebie i odejmuje lat, dlatego też warto dbać o wygląd zębów. Ważna jest tutaj nie tylko codzienna, prawidłowa higiena jamy ustnej, ale także odpowiednia dieta, bogata w witaminy i składniki mineralne. Dbając o to wszystko, będziesz mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata!

Jak uzyskać białe zęby?

Higiena jamy ustnej i odpowiednia dieta mają ogromny wpływ na wygląd twoich zębów. Musisz zadbać o te kwestie, jeśli chcesz mieć białe uzębienie. Pamiętaj jednak, że na efekty będziesz musiał nieco poczekać. Co jednak gdy chcesz natychmiast cieszyć się olśniewającym uśmiechem? Wówczas możesz zdecydować się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Jeśli jesteś mieszkańcem Krakowa i chcesz znaleźć miejsce godne zaufania, to wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę ,,wybielanie zębów Kraków”, dzięki czemu pojawi ci się wiele interesujących wyników.

Zacznij od podstaw – higiena jamy ustnej

Bez prawidłowej higieny jamy ustnej nie będziesz mógł cieszyć się białym uzębieniem. Koniecznie musisz dbać o dokładne szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie. Zwróć szczególną uwagę na wybór odpowiedniej pasty do zębów i pamiętaj o właściwej technice szczotkowania. Istotne jest też nitkowanie przestrzeni między zębowych. Postaraj się także znaleźć czas na regularne wizyty u dentysty w celu przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu oczyszczania zębów w sprawdzonym miejscu takim jak np. galeriausmiechu.pl.

Zrezygnuj z cukru

Cukry są doskonałą pożywką dla bakterii, które są odpowiedzialne za próchnicę zębów. W związku z tym zdrowa dieta powinna wyłączać produkty zawierające cukry proste i dwucukry, szczególnie jeśli są one ich podstawowym składnikiem. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju cukierkach, ciastkach, lizakach, a także napojach gazowanych. Wiadomo jednak, że całkowita rezygnacja z tego typu smakołyków może być trudna, dlatego warto przynajmniej je ograniczyć oraz nie zapominać o umyciu zębów tuż po ich zjedzeniu. 

Sięgaj po przetwory mleczne wzmacniające zęby

Bardzo korzystny wpływ na zęby ma wapń. To minerał budulcowy, który nadaje zębom odpowiednią twardość i odżywia tkanki przyzębia. Bardzo duże ilości wapnia znajdziesz w takich produktach mlecznych jak np. jogurt naturalny, maślanka, kefir, czy twaróg. Pamiętaj, że gdy dojdzie do niedoboru wapnia, to mogą pojawić się problemy z zębami – m.in. złamania, czy próchnica. 

Staraj się unikać barwiących produktów

By cieszyć się białym uśmiechem, warto zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć produkty, które pozostawiają nieestetyczne plamy na zębach. Są to przede wszystkim kawa (zwłaszcza czarna kawa), herbaty, czerwone wino, ciemne soki, czy niektóre owoce i warzywa. Oprócz tego wiedz, że przebarwienia na zębach może powodować czekolada, przyprawy takie jak curry i papryka słodka, czy palenie papierosów. 

Pamiętaj o witaminach

Dla zębów ważne są nie tylko minerały, ale również witaminy. Istotna jest zwłaszcza witamina D, która wspomaga przyswajanie wapnia i fosforu. To właśnie ona ma wpływ na twardość uzębienia i wspomaga proces remineralizacji szkliwa. W związku z tym dieta na białe i zdrowe zęby powinna zawierać takie produkty jak m.in. masło, tłuste ryby, czy jajka. Natomiast witamina C odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych. Musi znaleźć się w twojej diecie, jeśli nie chcesz zmagać się m.in. z problem krwawiących dziąseł. Znajdziesz ją w owocach i warzywach – np. w truskawkach, czy czerwonej papryce. Niemniej ważna jest witamina A, która usuwa bakterie z jamy ustnej i ma działanie przeciwpróchnicze. Produkty bogate w tę witaminę to m.in. przetwory mleczne, marchew i jajka.  

Wiesz już, jak powinna wyglądać dieta na białe zęby. Przestrzegając wszystkich powyższych wskazówek na pewno uda ci się uzyskać piękne i białe zęby.

Exit mobile version