oPietruszka

Kamień w czajniku. Jak go usunąć?

kamień w czajniku

Twoją zmorą jest kamień w czajniku i chcesz dowiedzieć się jak go usunąć? Możesz użyć kilku rzeczy, które pomogą Ci go zlikwidować. Poza specjalnymi preparatami, zastosowanie w usuwaniu kamienia znajdują domowe produkty, które usuwają kamień w krótkim czasie.

Kamień w czajniku – jak powstaje?

Kamień w czajniku [https://przewodnikpanidomu.pl/jak-usunac-kamien-z-czajnika/] powstaje za sprawą twardej wody, w której znajdują się jony magnezu i wapnia. Wytrącają się one i osadzają na ścianach czajnika w postaci kremowego osadu. Jego cząstki odrywają się i właśnie to obserwujesz w swoim czajniku podczas przygotowywania wody na herbatę lub kawę. Tego kamienia na pewno chcesz się pozbyć. Nie dość, że psuje smak herbaty, to może uszkodzić twoje urządzenie. 

Jak go usunąć?

 Kiedy widzisz kamień w czajniku, nasuwa się myśl – jak go usunąć? Oto kilka sposobów, by zrobić to szybko i bezproblemowo.

Po pierwsze – odkamieniacz. 

Rynek ofiaruje wiele odkamieniaczy, które dostaniesz w praktycznie każdym sklepie i jest to koszt rzędu kilkunastu złotych, więc jeśli tylko masz możliwość, możesz postawić na ten sposób. Masz tu do wyboru płyny, tabletki a także proszki. Co ważne, kupując zapas takich środków, możesz je wykorzystać do odkamieniania także innych urządzeń. Jak usunąć kamień w czajniku za pomocą specjalistycznego odkamieniacza? Po pierwsze, uważaj na swoje bezpieczeństwo, są to środki silnie żrące. Proces odkamieniania polega na umieszczeniu danego produktu w czajniku z wodą i trwa od kilku do kilkunastu minut. Po wszystkim należy dokładnie wypłukać wnętrze naszego urządzenia, nawet kilkukrotnie. 

Sposób nr 1 – soda oczyszczona

 W swoim domu na pewno masz sodę oczyszczoną. Przyda Ci się, jeśli masz kamień w czajniku. Do 1,5 litra wody należy wsypać 4 łyżeczki sody oczyszczonej. Następnie tak przygotowany roztwór wlewamy do czajnika i pozostawiamy na godzinę. Kiedy godzina minie, wystarczy opróżnić czajnik i dokładnie go wypłukać. Jeśli będziemy odczuwać nieprzyjemny zapach, wystarczy zagotować w czajniku wodę, a następnie ją wylać. Kamień w czajniku? Pokonany!

Sposób nr 2 – coca cola. 

Jak usunąć kamień w czajniku za pomocą pysznego i znanego wszystkim napoju – coca coli? To bardzo proste. Jedyne co musisz zrobić, to do czajnika wlać szklankę coli, dolać trochę wody, a następnie całość zagotować. Następnie wystarczy tylko dokładnie wypłukać urządzenie. 

Sposób nr 3 – ocet 

Jeśli masz w domu ocet, możesz go wykorzystać do usunięcia kamienia. Ten domowy sposób będzie szczególnie dobry, jeśli kamień w czajniku jest już dość duży. Jedyne, co musisz zrobić, to w równych proporcjach wymieszać ocet z wodą, a następnie wlać ten roztwór do czajnika i zagotować. Teraz należy poczekać około 90 minut, a po upłynięciu czasu dokładnie przepłukać urządzenie. Ocet pozostawia jednak nieprzyjemny zapach. Żeby się go pozbyć, należy kilkukrotnie zagotować wodę i wylać ją. Gotowe!

Sposób nr 4 – kwasek cytrynowy

Kamień w czajniku można usunąć także za pomocą kwasku cytrynowego. Do tego potrzebujesz jednej saszetki kwasku cytrynowego. Możemy także użyć soku z jednej, dużej cytryny. Całość zalewamy wodą i zagotowujemy. Ten sposób jest najbardziej czasochłonny – roztwór ten należy pozostawić w czajniku przez kilkanaście godzin, a nawet i całą dobę. Z pewnością jednak świetnie sobie poradzi z usuwaniem kamienia.

Sposób nr 5 – obierki ziemniaków

Obierałeś ziemniaki i zostały Ci obierki? To idealny sposób na kamień w czajniku. Garść obierków wrzucamy do czajnika, a następnie zalewamy wodą i zagotowujemy. Po zakończeniu procesu, wszystko wylewamy. Warto powtórzyć to kilka razy, by całkowicie pozbyć się kamienia. Nie zapomnij o opłukaniu czajnika. 

Jak zapobiec powstawaniu kamienia?

Jeśli co chwilę dostrzegasz kamień w czajniku, warto kupić specjalnie filtry, które będą filtrować twoją wodę i po prostu ją zmiękczą. Taki filtr zakładasz w rurze lub na kranie. Znacznie jednak tańszym wydatkiem będzie dzbanek filtrujący, który zakupisz w wielu sklepach. Pozbądź się kamienia w czajniku!

Exit mobile version