Zatrucie pokarmowe to jedna z najczęściej występujących przypadłości. Zazwyczaj pojawia się nagle, a jego objawy są bardzo uciążliwe. Jak radzić sobie bez zatruciem? Czym się ono objawia i kiedy należy szukać pomocy?
Zatrucie pokarmowe, jakie są jego objawy?
W przypadku zatrucia pokarmowego symptomy mogą być różne. Wszystko zależy od organizmu oraz przyczyny. Najczęściej występujące objawy zatrucia pokarmowego to biegunka, ból brzucha, wymioty, osłabienie, a czasem również gorączka. Nigdy nie należy bagatelizować objawów zatrucia pokarmowego, ponieważ przewlekła infekcja żołądkowa bądź jelitowa może prowadzić do znacznej utraty elektrolitów oraz wycieńczenia organizmu. Niedobór witamin oraz soli mineralnych bardzo osłabia organy oraz prowadzi do szybkiego chudnięcia. Jeżeli biegunka lub wymioty nasilają się przez okres dłuższy niż dwa dni, a chory czuje się coraz gorzej należy jak najszybciej udać się do szpitala w celu przeprowadzenia badań oraz szybkiego leczenia.
Zatrucie pokarmowe, jakie mogą być jego przyczyny?
Zwykle bardzo trudno jest określić przyczynę zatrucia pokarmowego bez dokładnych badań. Bardzo często biegunka, wymioty oraz gorsze samopoczucie pojawia się nagle, dlatego ustalenie jego przyczyny jest prawie niemożliwe. Zatrucie pokarmowe może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Tego typu infekcje bardzo często zdarzają się latem, kiedy warunki do rozwoju patogenów są najlepsze. Drugą najczęstszą przyczyną zatrucia jest spożycie nieświeżej wody lub pożywienia. Przeterminowane lub spleśniałe produkty mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia infekcje, które czasem wymagają nawet leczenia w szpitalu. Zanieczyszczona przez bakterie woda jest niebezpieczna dla zdrowia tym bardziej, że oprócz szkodliwych bakterii mogą znajdować się w niej związki chemiczne, które mogą powodować objawy chorobowe. Szczególnie w sezonie letnim należy więc pamiętać o piciu wody wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, gdzie jest ona zdatna do spożycia. Warto pamiętać również odpowiednim przechowywaniu żywności, kiedy temperatury są wysokie.
Zatrucie pokarmowe, jak leczyć je domowymi sposobami?
Jeśli chcemy leczyć zatrucie pokarmowe w domu należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim zawsze warto dostarczać organizmowi dużą ilość płynów. Sama woda może nie być wystarczająca. Aby zadbać o odpowiednie nasycenie ustroju elektrolitami należy spożywać soki i lekkie zupy. Dodatkowo można zakupić elektrolity, które uzupełniają niedobory składników i soli mineralnych. Jeżeli nie mamy dostępu do apteki możemy wykorzystać roztwór wody z solą. Ten domowy sposób pozwoli wzmocnić organizm podczas choroby. Dobrym środkiem hamującym biegunkę jest węgiel aktywny, który ma działanie ściągające, dlatego można z niego skorzystać. Podczas przebiegu zatrucia pokarmowego z pewnością należy dużo odpoczywać, a często najlepszym lekarstwem jest sen. Nie należy również obciążać układu pokarmowego zbyt dużą ilością pokarmu, wskazana jest dieta lekkostrawna. Można zastosować dodatkowo zioła łagodzące ból brzucha oraz wymioty takie jak mieszanki z mięty, arcydzięgla, melisy, kminku czy rumianku. Związki zawarte w roślinach pomogą przyspieszyć powrót do zdrowia. W przypadku kiedy zatrucie pokarmowe trwa już kilka dni i wszystkie domowe metody zawodzą nie należy dłużej zwlekać i trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, który zaproponuje odpowiednie lekarstwa oraz w razie konieczności zleci dodatkowe badania. Jeżeli mamy do czynienia z zatruciem pokarmowym u dziecka za każdym razem należy skorzystać z opieki lekarskiej. Młody organizm jest o wiele delikatniejszy i ignorowanie objawów może szybko osłabić malucha. Większość infekcji pokarmowych mija jednak w ciągu kilku dni, a nawet jednej doby, w zależności od rodzaju zatrucia oraz kondycji organizmu, dlatego nie należy wpadać w panikę, jeśli dopada nas jednodniowa niedyspozycja.