Czy podczas zwolnienia lekarskiego można iść do restauracji?
Oto artykuł, który jest rezultatem naszej kreatywnej współpracy z kronikismaku.pl
Będąc na L4, należy ograniczyć pewne czynności – czy odwiedziny w ulubionej restauracji są jedną z nich? Przeczytaj i dowiedz się, jakie są obowiązki pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim.
Śródziemnomorska, dalekowschodnia, indyjska – rodzaje punktów gastronomicznych można wymieniać w nieskończoność. Restauracje kuszą swoim klimatem, designem i doskonałym jedzeniem. Często trudno oprzeć się pokusie, aby z tego nie skorzystać. Dla wielu ludzi to nieodłączny element codzienności. Nie każde zwolnienie lekarskie wymaga leżenia w łóżku. Nie oznacza to jednak, że dozwolone jest wychodzenie z domu w celach innych, niż te, które zaspokoją najważniejsze potrzeby. Dowiedz się, jakie prawa i obowiązki ma pracownik na L4.
Zwolnienie lekarskie – co to za dokument?
Zwolnienie lekarskie to elektroniczne zaświadczenie od lekarza potwierdzające, że jesteś niezdolny do pracy. Ma ono formę czasową, o której decyduje lekarz. Będąc na L4, twoim obowiązkiem jest zrobić wszystko, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia i do wykonywania obowiązków pracowniczych. Celowe opóźnianie może zostać uznane za działanie na niekorzyść pracodawcy.
W jaki sposób uzyskać L4?
Już nie musisz stać w długich kolejkach w przychodni. Poznaj najwygodniejszy sposób na uzyskanie zwolnienia lekarskiego online – portale internetowe, dzięki którym nie musisz wychodzić z domu. Jednak wcale to nie oznacza, że zdalna wizyta przeprowadzona jest bez należytej staranności. W końcu chodzi o twoje zdrowie. Tuż po umówieniu na konkretny termin specjalista przeprowadza z tobą dokładny wywiad, często prosi o wyniki ostatnich badań. Jeśli jest ku temu podstawa – wystawia zwolnienie lekarskie.
Rodzaje L4 – tajemnicze kody
Wiele osób nie wie, co lekarz wpisuje do ich L4. Istnieje kilka specjalnych oznaczeń, które ogólnie określają schorzenie. Są potrzebne m.in. do weryfikacji wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy. Są to kody:
- A – oznaczający kontynuację takiego samego schorzenia jak przed wystawieniem zwolnienia;
- B – ciąża;
- C – nadużycie alkoholu;
- D – gruźlica;
- E – choroby, które pojawiają się po 14 dniach, w tym te o charakterze zakaźnym.
L4 a wyjście do restauracji – co na to ZUS?
Zwolnienie lekarskie zawiera w sobie wiele różnych informacji. Może nakazywać bezwzględny nakaz pozostania w domu, ale może także dopuszczać wyjścia w razie konieczności. Czy towarzyska wizyta do restauracji do nich należy? Oczywiście, że nie. Zwolnienie lekarskie zakazuje spotkań, imprez, grillów, ale także remontów czy prac w ogrodzie. Nie wolno ci także wyjeżdżać w tym czasie na wymarzone, tropikalne wakacje ani wykonywać innej pracy zarobkowej.
Pamiętaj także, że nie musisz spędzać czasu w miejscu swojego zamieszkania, możesz wyjechać np. do rodziców w celu rekonwalescencji, jednak musisz poinformować o tym odpowiednie organy.
Konsekwencje naruszenia zwolnienia lekarskiego
Dzięki temu, że zwolnienia lekarskie są wystawiane w formie elektronicznej, od razu widzi je księgowość w twojej firmie (każde – L4 na dziecko także). Zmiana ta miała przede wszystkim na celu przeprowadzanie szybszych kontroli i weryfikację ewentualnych naruszeń. Ma do nich prawo pracownik ZUS-u, ale także sam pracodawca. Jeśli zostaną wykryte rażące czynności zakazane na L4, możesz spodziewać się niemiłych konsekwencji. Są to:
- odebranie zdolności do pobierania wynagrodzenia za czas choroby;
- wręczenie wypowiedzenia – tutaj jednak sytuacja nie jest taka prosta i wymaga rzetelnych dowodów, które udowodnią działanie na dużą niekorzyść pracodawcy.
Wyjście do restauracji to świetna opcja na spędzenie wolnego czasu, jednak tylko wtedy kiedy dopisuje ci zdrowie. Przebywanie na L4 niesie ze sobą obowiązek przestrzegania określonych zasad i jednym z nich jest zakaz wychodzenia do restauracji w celach typowo towarzyskich. Pozostaw tę rozrywkę na inne okoliczności.