oPietruszka

Biała dieta po wybielaniu zębów- po co się ją stosuje?

białe zęby

Nie da się ukryć, że każdy z nas z pewnością skrycie marzy o zdrowych i pięknie wyglądających białych zębach. Bardzo często się jednak zdarza, że taki efekt jest możliwy do uzyskania dopiero po wizycie u stomatologa. Wówczas zaleca on także białą dietę. Jednak jaką rolę spełnia biała dieta po wybielaniu zębów?

Co dzieje się z zębami zaraz po zabiegu wybielania zębów?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie jaką rolę spełnia biała dieta po wybielaniu zębów, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się co dzieje się na ich powierzchni po wybielaniu. Otóż bez względu na to, czy decydujemy się na wybielanie zębów przy pomocy lampy UV czy być może z wykorzystaniem lasera diodowego, musimy mieć na uwadze fakt, że wnika on dość głęboko w ich strukturę. Wobec tego, by laser mógł działać efektywnie musi on przeniknąć przez pierwsze warstwy szkliwa, gdyż najczęściej tam nagromadzone są przebarwienia i ewentualne inne, niedoskonałości. Powierzchnia zęba zostaje więc delikatnie uszkodzona, a co za tym idzie pojawia się na niej kilkanaście tysięcy mikrootworów. Jak łatwo można się domyślić, w tym momencie zęby są niezwykle podatne na wszelkie uszkodzenia i na pewien okres- w którym ich powierzchnia nie powróci do pełni normy- trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Czym jest biała dieta po wybielaniu zębów?

Biała dieta po wybielaniu zębów to nic innego, jak specyficzny jadłospis, który ma pozostać z nami przez jakiś czas w momencie, kiedy dopiero co udało się nam wybielić zęby w gabinecie stomatologicznym. Już sama nazwa tej diety wiele wyjaśnia. Sposób odżywiania się na białej diecie zakłada jedynie spożywanie białych produktów. Wobec tego pacjenci stomatologiczni po wybielaniu zębów, zwykle są instruowani, że powinni unikać kawy czy herbaty, a także powinni stronić od niektórych warzyw i owoców, czerwonego wina, a także powinni unikać wszystkiego, co w swoim składzie zawiera substancje barwiące, które mogą osadzić się na porowatej strukturze zęba. Dozwolone jest za to spożywanie mleka, produktów mlecznych, wszystkiego co powstało na bazie nabiału, a także jasnych produktów zbożowych. Dozwolone są również makarony, ryż a także białe pieczywo.

Jak długo stosuje się białą dietę po wybielaniu zębów?

Biały sposób odżywiania nie zawsze przypadnie do gustu wszystkim pacjentom. Nie ma się więc co dziwić, że zwykle głównym pytaniem jakie słyszą stomatolodzy jest: jak długo biała dieta po wybielaniu zębów powinna być stosowana? Otóż wiele zależy w dużej mierze od samego pacjenta. Musi on pamiętać, że przez pierwsze godziny po zabiegu nie może on absolutnie nic jeść oraz pić, a nawet nie może skorzystać z gumy do żucia. Przyjmuje się jednak, że biała dieta powinna z nami zostać co najmniej przez 2-3 dni po zabiegu wybielania zębów. Stomatolodzy jednak zgodnie zalecają, że dla uzyskania jak najbardziej optymalnych efektów, warto trzymać się zaleceń białej diety przez około 14 dni.

Dlaczego stosuje się białą dietę po wybielaniu zębów?

Biała dieta po wybielaniu zębów nie jest zalecana pacjentom stomatologicznym bez żadnego powodu. Otóż okazuje się, że jej głównym zadaniem jest chronienie zębów po ich wybielaniu. Unikanie produktów, które niekorzystnie mogą wtopić się powierzchnię zęba, w momencie kiedy jest ona chropowata, a jednocześnie chłonna jak gąbka, ma zapobiec przed zniweczeniem efektów wybielania. Nie da się ukryć, że głównym założeniem białej diety jest poniekąd również pomoc zębom w tym, by jak najszybciej się one zregenerowały po zabiegu wybielania, a także utrwalenie “śnieżnobiałego” efektu. Wobec tego wielu stomatologów mówi swoim pacjentom, że absolutnym minimum jest utrzymanie diety przez około 2-3 dni, jednak dla zachowania jak najbardziej optymalnych efektów, warto nawet wytrzymać z zasadami białej diety 14 dni. Im dłużej uda nam się do niej stosować, tym bardziej umocni się efekt wybielania zębów i znacznie bardziej się on również utrwali. Dzięki białej diecie i jej zasadom, będziemy więc mogli się już na stałe cieszyć śnieżnobiałym, zdrowym uśmiechem.

Exit mobile version