Gotowanie dla psa – co warto o nim wiedzieć?
Gotowanie dla psa to coraz częstszy wybór świadomych właścicieli tych zwierzaków. Nic dziwnego! Taka psia dieta pozwala na bezpośrednią kontrolę tego, co je zwierzak, a także serwowanie świeżych i pełnowartościowych posiłków.
Czy gotowanie dla psa może zastąpić komercyjne karmy, nawet te wysokiej jakości i od renomowanych producentów? Zdecydowanie tak! Oczywiście ważne jest zadbanie o jakość składników, których użyjesz do przygotowania psich posiłków, a także ich odpowiednie zbilansowanie. Efekt jednak z pewnością będzie tego wart. Sprawdź, co warto wiedzieć o gotowanej psiej diecie.
Czy pies może jeść gotowane posiłki?
O ile dla ludzi spożywanie gotowanych posiłków jest całkowicie bezpieczne, o tyle w przypadku psów… niekoniecznie! Wynika to z faktu, że psy mają inny układ pokarmowy niż my i nie są w stanie tak skutecznie rozkładać niektórych rodzajów pożywienia. Dlatego tak ważne jest, aby uważać na to, czym karmimy psa.
Gotowane mięso i warzywa są dobre dla psów, ale należy unikać podawania im żywności przetworzonej lub zawierającej sztuczne dodatki. Należy również upewnić się, że jedzenie jest dobrze ugotowane, tak aby nie było surowych kawałków, które mogłyby spowodować niestrawność. W razie wątpliwości porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, jaki rodzaj karmy jest najlepszy dla Twojego psa.
Pamiętaj też, że poszczególne rasy psów mogą mieć inne potrzeby żywieniowe!
Gotowane kości dla psa – to nie jest dobry pomysł!
Wiele osób nie ma pewności, czy karmienie psa gotowanymi kośćmi jest bezpieczne. Chociaż toczą się na ten temat dyskusje, panuje powszechna zgoda co do tego, że gotowane kości są potencjalnie niebezpieczne dla psów i dlatego należy ich unikać. Gotowane kości mogą się odłamywać i łamać, co spowoduje uszkodzenia jamy ustnej, gardła lub przewodu pokarmowego psa.
Czy gotowane posiłki zastąpią tradycyjną psią karmę ze sklepu?
Ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących ze spożywania gotowanych posiłków, jest prawdopodobne, że będą one coraz bardziej popularne jako zamiennik tradycyjnej karmy dla psów. W przeciwieństwie do sklepowej karmy dla psów gotowane posiłki mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb żywieniowych psa. Są one również o wiele bardziej smaczne dla psów, co oznacza, że zwierzaki chętniej czyszczą miski. Wraz ze wzrostem świadomości na temat tych korzyści, prawdopodobnie coraz więcej osób przestawi się na gotowane posiłki dla swoich psów.
Gotowanie dla psa – warzywa w diecie
Wielu właścicieli psów nie ma pewności, czy powinni podawać swojemu psu gotowane warzywa. W końcu psy są mięsożercami i większość z nich wydaje się nie wykazywać zainteresowania pokarmem roślinnym. Gotowanie dla psa warzyw wiąże się jednak z wieloma korzyściami.
Gotowane warzywa są dla psów łatwiejsze do strawienia niż surowe i mogą dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych, których może brakować w ich diecie. Ponadto gotowane warzywa mogą być zdrowym i smacznym sposobem na urozmaicenie pożywienia psa.
Jeśli zastanawiasz się nad dodaniem gotowanych warzyw do diety swojego psa, porozmawiaj najpierw z lekarzem weterynarii, aby uzyskać wskazówki dotyczące najlepszego sposobu postępowania. Przy odrobinie wysiłku z pewnością znajdziesz sposób na włączenie pysznych i pożywnych gotowanych warzyw do posiłków Twojego psa.
Najlepsze gotowane mięso dla psa
Jeśli chodzi o podawanie psu gotowanego mięsa, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, ważne jest, aby wybierać chude kawałki mięsa, ponieważ tłuszcz może być dla psów ciężkostrawny. Po drugie, mięso powinno być dobrze ugotowane, ponieważ surowe mięso może zawierać bakterie, które mogą wywołać chorobę u psa. Wreszcie, dobrze jest unikać dodawania do mięsa jakichkolwiek przypraw, ponieważ one również mogą być trudne do strawienia dla psów. Prawidłowo przyrządzone mięso może być zdrowym i smacznym składnikiem diety Twojego psa.
Które gotowane warzywa pies może jeść?
Wiele osób wie, że nie jest dobrym pomysłem karmienie psa resztkami ze stołu, ale może nie być świadomych, które gotowane warzywa są bezpieczne dla ich pupila. Ogólnie rzecz biorąc, psy mogą bezpiecznie jeść gotowane warzywa o niskiej zawartości cukru i sodu oraz pozbawione ziół, przypraw i innych przypraw. Niektóre z nich to marchew, zielona fasolka, brokuły i szpinak.
Należy jednak unikać podawania psu warzyw bogatych w skrobię, takich jak ziemniaki i bataty, a także cebuli i czosnku, które mogą być toksyczne dla psów.
Przy odrobinie planowania możesz z przyjemnością przygotowywać zdrowe posiłki zarówno dla siebie, jak i dla swojego czworonożnego przyjaciela.
Gotowanie dla psa wcale nie musi być trudne. Wystarczy, że zapamiętasz kilka podstawowych zasad i skomponujesz psi jadłospis ze składników, które twój czworonożny przyjaciel może jeść bez obaw. W ten sposób zapewnisz mu możliwie najlepszą karmę, bez sztucznych polepszaczy i innych niezbyt zdrowych składników!