Słabe i wypadające włosy to problem, który dotyczy wielu kobiet. Na szczęście są na to sposoby. Poznaj najlepsze z nich!

Sprawdzone sposoby na mocne włosy

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że na stan włosów ogromny wpływ ma dieta. Kłopoty z kondycją włosów często pojawiają się po stosowaniu drastycznych diet odchudzających. Jednak na ich wygląd wpływa więcej czynników.

Najbardziej skuteczne sposoby, na to, by mieć gęste włosy to:

  • ampułki na wypadanie włosów;
  • odpowiednia dieta i suplementacja witaminami;
  • zdrowy tryb życia;
  • aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu;
  • ochrona włosów przed promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami;
  • dobrze dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Sprawdzone, domowe sposoby na mocne włosy to na przykład wcieranie w skórę głowy olejku rycynowego, płukanki do włosów na bazie cytryny lub z ziół, takich jak skrzyp polny, rozmaryn, rumianek czy pokrzywa.

Ampułki na wypadanie włosów

W przypadku nadmiernego wypadania włosów oprócz odpowiednio zbilansowanej diety pomocne mogą być profesjonalne środki i kosmetyki do włosów. Bardzo dobre rezultaty dają na przykład ampułki na wypadanie włosów. Na czym polega ich działanie? Ampułki zawierają bardzo skoncentrowany skład. Są bogate w substancje aktywne, które pobudzają odrastanie włosów, a zarazem hamują ich wypadanie. Kuracja pielęgnacyjna z ich użyciem jest intensywna, ale trwa krótko, zazwyczaj kilka tygodni. Po jej zakończeniu warto zastosować szampony i odżywki przeznaczone do słabych i wypadających włosów. 

Witaminy na włosy — jak dbać o ich kondycję?

Problemy z włosami, takie jak nadmierne wypadanie, łamliwość i suchość, mogą wynikać z braku odpowiednich witamin w organizmie. Witaminy na włosy są niezbędne, aby były one piękne, gęste i zdrowe. Jakie witaminy na włosy należy uzupełniać? Przede wszystkim witaminy z grupy B i witaminy A, C, D, E oraz H. Te witaminy pełnią ważne funkcje w organizmie oraz mają wpływ na wygląd skóry i włosów. 

  • Witaminy z grupy B stymulują proces wzrostu włosów i chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Znajdziesz je głównie w nabiale, brokułach, orzechach, ziarnach zbóż, bananach, czerwonym mięsie i piersi z kurczaka.
  • Witamina A wzmacnia cebulki włosów. Jej źródłem może być wątróbka, jaja, papryka, sery, mleko, maślanka, marchew i zielone warzywa liściaste.
  • Witamina C jest bardzo istotna, bo to ona wiąże kolagen, który jest budulcem włosów. Duże ilości tej witaminy zawierają owoce cytrusowe, papryka, pomidory, kiszona kapusta, dzika róża i czarna porzeczka.
  • Witamina D zapobiega wypadaniu włosów. Można ją uzupełnić włączając do jadłospisu mleko i przetwory mleczne, jaja, ryby morskie i wątróbkę.
  • Witamina E nadaje włosom blask. Znajduje się w migdałach, papryce, ziarnach zbóż i olejach roślinnych.
  • Witamina H zapobiega siwieniu i łysieniu. Można ją dostarczyć organizmowi, spożywając kurze jaja, nasiona słonecznika, mleko, otręby lub banany.
Czytaj również:   Jak przygotować sałatkę z tuńczykiem

Co jeszcze ma wpływ na stan włosów?

Problemy z włosami mogą wynikać z wielu przyczyn. Jak już wspomnieliśmy, jedną z przyczyn mogą być braki żywieniowe. Poza tym duże znaczenie ma sposób pielęgnacji włosów. Częste farbowanie, stylizowanie czy suszenie może je bardzo osłabić. Utrata włosów może mieć podłoże chorobowe lub wynikać z nadmiernego stresu, lub nadużywania alkoholu. Niestety utrata włosów może też mieć podłoże genetyczne. W takiej sytuacji nie da się wyleczyć z tendencji do wypadania włosów, ale można zahamować objawy, na przykład stosując co jakiś czas ampułki na wypadanie włosów. Podsumowując, kondycja włosów jest zazwyczaj odbiciem stanu zdrowia, dlatego tak ważne jest, by dbać o swoje ciało.