Zakwas z buraków – czy warto go stosować?
Zakwas z buraków to inaczej barszcz buraczany lub barszcz kiszony. Powstaje on w procesie fermentacji buraka. W procesie tym uruchomione zostają różne mechanizmy fermentacji mlekowej. Zakwas z buraków ma liczne właściwości prozdrowotne. Bywa on nazywany naturalnym lekiem – gdyż wpływa pozytywnie na wiele funkcji organizmu. Zakwas ten całkiem często wzmacniany jest różnymi dodatkami, np. czosnkiem, zielem angielskim, chrzanem – co tylko zwiększa dobroczynne właściwości tego płynu. Na co dokładnie wpływa zakwas z buraków? Jak często należy go spożywać? Na te pytania odpowie niniejszy artykuł.
Co zawiera zakwas z buraków?
Zakwas z buraków ma mało kalorii – mogą go więc spożywać osoby będące na diecie niskokalorycznej. Jedna szklanka posiada ok. 100 kcal. Zakwas z buraków zawiera różne probiotyki, a także witaminy i minerały takie jak: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, cynk, mangan oraz witamina C. Zakwas buraczany zawiera też niewielkie ilości witaminy A, oraz kwasu foliowego. Betaina, zawarta w zakwasie buraczanym, odpowiada za jego kolor. Jest ona antyoksydantem, a także używana jest w leczeniu chorób serca.
Dlaczego warto stosować zakwas z buraków?
Zakwas buraczany zwiększa naszą ogólną energię – poprzez zawartość cennych składników wpływa on na naszą witalność. Może być on nawet stosowany jako substytut napoju energetycznego u sportowców.
Zakwas z buraków może wpłynąć pozytywnie na proces odchudzania. Oczywiście nie jest tak, że dzięki niemu stracimy magicznie zbędne kilogramy – jednakże przyspiesza on przemianę materii, a także zawiera błonnik – będzie więc bez wątpienia naszym sprzymierzeńcem w diecie.
Spożywanie zakwasu buraczanego wpływa dobrze na nasz układ immunologiczny. Nie jest to nic dziwnego – w końcu płyn ten zawiera sporo minerałów i witamin, które pomogą nam przetrwać sezon jesienno-zimowy bez długo trwających infekcji.
Dzięki temu napojowi zwiększamy ilość czerwonych krwinek w naszym organizmie, gdyż zawiera on żelazo, które jest łatwo przyswajalne, a także witaminy z grupy B.
Bakterie zawarte w zakwasie buraczanym, m.in. bakterie kwasu mlekowego, są doskonałym uzupełnieniem mikroflory jelitowej. Od jelit zależy zaś w sporej mierze całość funkcjonowania organizmu. Zakwas z buraków nazywany jest przez wielu naturalnym probiotykiem.
Warto stosować zakwas z buraków w przypadku wystąpienia infekcji – zarówno tych bakteryjnych, jak i tych zapalnych, gdyż zakwas ten ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne.
Zakwas buraczany zawiera azotany, które to zwiększają przepływ krwi w płatach czołowych. To poprawia pracę mózgu i może opóźnić procesy starcze.
Wspomniana już betaina wpływa na wyrównanie ciśnienia krwi. Ona i inne substancje tego typu zawarte w zakwasie z buraków sprawiają, że tzw. światło żył i tętnic się rozszerza.
Jak często należy pić zakwas z buraków?
Aby zwiększyć odporność organizmu i naszą ogólną energię, warto rozpocząć picie zakwasu buraczanego od małych dawek – ok. 50 ml dziennie, najlepiej rano. Warto zwiększać tę dawkę stopniowo – dojść można nawet do jednej szklanki dziennie. Dzięki takiemu powolnemu zwiększaniu dawki nasz organizm będzie miał szansę na oswojenie się z “dobrymi bakteriami”.