Inflacja i drożejąca żywność sprawiają, że coraz więcej osób stawia na budżetowe gotowanie. Wprowadzając pewne oszczędności, nie należy zapominać jednak o jakości. Codzienne posiłki powinny być bowiem nie tylko smaczne, ale i bogate w witaminy i składniki mineralne. Czy to w ogóle możliwe? Na szczęście tak. Podpowiadamy, jak gotować zdrowo i oszczędnie!  

Odpowiednie planowanie i przemyślane zakupy  

Najlepszym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zaplanowanie posiłków na cały tydzień. Dokładne rozpisanie wszystkich dań sprawia, że do sklepu można udać się z gotową już lista zakupów. Pozwoli to uniknąć niespodziewanych wydatków, w postaci niepotrzebnych produktów lądujących w koszyku. Planując posiłki, należy myśleć o maksymalnym wykorzystaniu każdego składnika danej potrawy. Jeśli w niedziele na naszym stole wylądował rosół, to w poniedziałek warto wykorzystać pozostałe warzywa i mięso. Mięso świetnie sprawdzi się jako farsz do pierogów. Z kolei zblendowane warzywa połączone z odrobiną tahini będą świetną alternatywą hummusu.  

Sezonowe warzywa i owoce  

Zdrowa i budżetowa kuchnia opiera się na sezonowości. Do przygotowywania codziennych posiłków warto więc wykorzystywać produkty, które akurat są najtańsze. Dobrym przykładem są szparagi. Ich pęczek zimą może kosztować nawet 30 zł. Latem jednak kupić go można już za 5-8 zł. Podobnie jest z truskawkami czy borówkami, które poza sezonem mogą być bardzo drogie. Nie ma wątpliwości, że jesienią i zimą wybór produktów jest ograniczony. To jednak doskonały czas na eksperymenty w kuchni i odkrywanie nowych smaków. Praktycznie z każdego warzywa można bowiem przygotować kilkanaście pysznych, zdrowych i, co ważne, niedrogich potraw. Weźmy na tapet marchewkę. To jedno z najtańszych warzyw może być doskonałą bazą do kremu z marchwi, frytek z marchwi czy karmelizowanej marchwi. Na deser można przygotować z niej nawet ciasto marchewkowe.  

Czytaj również:   Zioła a pielęgnacja włosów – poznaj działanie botanicznych ekstraktów na włosy

Mrożenie pozwala zaoszczędzić 

Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie żywności, dzięki któremu potrawy nie tracą cennych wartości odżywczych. Aby uniknąć marnowania żywności, zamrozić można zupy, sosy czy gotowe już obiady. Innym pomysłem jest mrożenie warzyw i owoców. Jak wspominaliśmy wyżej, truskawki poza sezonem mogą kosztować krocie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zakupić je latem i zamrozić.  

Odpowiedni sprzęt  

Szukając oszczędności, warto sięgnąć również po odpowiedni sprzęt. Kluczowa jest zwłaszcza jakościowa płyta grzewcza. Płyty nowej generacji, np. płyta indukcyjna SensePro 900 SLIM-FIT, wyposażone są w funkcję Bridge, która umożliwia połączenie dwóch pól grzejnych w jedną dużą powierzchnię do gotowania. Pozwala to na użycie np. dużych płyt grillowych, na których można przygotować posiłek dla całej rodziny. Bez dodatku tłuszczu. Zamiast drogiego mięsa, warto postawić na roślinne szaszłyki, np. z cukinii, papryki czy bakłażanów. W budżetowym gotowaniu pomoże również funkcja EcoTimer, która automatycznie oszczędza energię poprzez wyłączenie płyty i wykorzystanie jej ciepła. EkoTimer to funkcja, która w powiązaniu z wyłącznikiem czasowym, dezaktywuje włączone pole np. na 15 minut już w 13 minucie i przez ostatnie 2 minuty korzysta z ciepła resztkowego. Wszystko, aby oszczędzać energię.