Mieszkanie z ogródkiem w Warszawie wydaje się być marzeniem trudnym do spełnienia. Na szczęście, trudne nie oznacza niemożliwe, a coraz więcej deweloperów decyduje się na wygospodarowanie choćby niewielkiej przestrzeni, która stanie się przytulnym mieszkaniem z ogródkiem. Jak zaaranżować taki lokal?

Odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń

Kwestią, która jest wyjątkowo istotna jest oczywiście odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń w środku mieszkania. Co to oznacza?

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wyjście na ogródek z sypialni to marzenie, nie do końca tak jest. Faktycznie, możliwość wyjścia bezpośrednio do ogródka po nocnym wypoczynku to duża przyjemność, jednak jeśli w domu mieszkają np. rodzice z dziećmi – taki układ będzie przysparzał wielu problemów. Wychodzenie na ogródek z czyjejś sypialni będzie komfortowe tylko w teorii: wyobraźmy sobie bowiem, że chcemy położyć się na popołudniową drzemkę lub poczytać czy po prostu pobyć w samotności, a inni domownicy planują posiedzieć w ogródku. Przechodzenie przez sypialnię będzie w takiej sytuacji wyjątkowo niekomfortowe dla obydwu stron!

Dobrym rozwiązaniem jest wyjście na taras i do ogródka z pomieszczenia wspólnego – np. salonu. W takiej sytuacji nikt nie będzie czuł się skrępowany, by odpoczywać w wybrany przez siebie sposób.

Prawidłowy projekt ogródka i tarasu

Nie mniejsze znaczenie ma także odpowiedni projekt ogródka oraz tarasu. Warto zwrócić uwagę m.in. na to, czy powierzchnia tarasu jest pochylona w stronę ogrodu. To zapobiegnie spływaniu wody na ścianę domu i jej degeneracji. Dodatkowo, dobrze jest obejrzeć, jaki kształt ma ogródek przy bloku – zdarza się bowiem, że choć jego powierzchnia wydaje się być dość duża, w praktyce jest on zaplanowany w sposób, który sprawia, że nie będziemy mogli umieścić w ogródku np. altanki czy mebli wypoczynkowych.

Czytaj również:   Płyn micelarny — jak wybrać, do czego służy?

Tego rodzaju kwestie wymagają pewnej wiedzy i doświadczenia. Jeśli nie do końca wiemy, na co zwrócić uwagę, warto powierzyć kwestię doboru lokalu specjalistom ze strony Pewnylokal.pl. W ten sposób zyskamy pewność, że zarówno mieszkanie, jak i przylegający do niego ogródek spełnią nasze oczekiwania. Wspomniana wyżej firma świadczy także odbiory mieszkań w Warszawie PewnyLokal – skorzystanie z tego rodzaju usług również może być dobrym wyborem dla osób, które nie wiedzą, na co zwrócić uwagę.

Jak zaaranżować niewielki ogródek?

Odpowiednie zaaranżowanie niedużego ogródka znajdującego się przy mieszkaniu może wpłynąć na komfort korzystania z tej przestrzeni. Przede wszystkim, jeśli powierzchnia ogródka na to pozwala, warto podzielić go na kilka części: wypoczynkową, w której będziemy spędzać czas przy kawie i na rozmowach z bliskimi, a także strefę reprezentacyjną, gdzie będą znajdować się cieszące oko rośliny.

Rośliny do ogródka przy mieszkaniu – jakie wybrać?

Jeśli jesteśmy już przy kwestii roślin – ta kwestia także może przysporzyć nieco kłopotów. O ile bowiem kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego z przylegającym ogródkiem oznacza, że otrzymujemy lokum z lepiej lub gorzej rozplanowaną przestrzenią na zewnątrz, to w przypadku mieszkania deweloperskiego – dostajemy ogródek w stanie surowym.

Na początek warto zdecydować, czy chcemy umieścić w ogrodzie prawdziwą trawę, czy może wybierzemy sztuczny trawnik. Potem – na tej podstawie – można rozpocząć dobór roślinności. Najistotniejsza jest ekspozycja ogródka: jeśli większa część tej przestrzeni jest ocieniona, konieczny jest dobór roślin, które nie potrzebują wiele słońca. Jeśli sytuacja prezentuje się zupełnie odwrotnie – warto sprawdzić dokładnie, jakie rośliny dobrze radzą sobie w pełnym słońcu.

Jeżeli w ogródku nie ma zbyt wiele miejsca – dobrym rozwiązaniem na wplecenie w tej przestrzeni nieco roślinności mogą być m.in. rośliny na pniu bądź krzewy i drzewa karłowate. Tego typu rośliny zmieszczą się także na niewielkiej przestrzeni i będą cieszyć oko w cieplejszej części roku.

Czytaj również:   Jak zrobic hamburgera podobnego do McDonald

Kupno mieszkania/domu od dewelopera, zwłaszcza takiego, które posiada choćby nieduży ogródek, to z pewnością mnóstwo radości. Dobrze zaprojektowany i zaplanowany ogródek stanie się miejscem, w którym można wyjątkowo wypocząć po całym dniu w pracy czy szkole!