Dobry płyn micelarny to jeden z obowiązkowych elementów kosmetyczki każdej kobiety. Jest on niezbędny do prawidłowej pielęgnacji cery. Jak wybrać odpowiedni płyn micelarny? Do czego dokładnie służy taki kosmetyk? Wyjaśniamy!

Czym jest płyn micelarny?

Płyn micelarny to specjalny kosmetyk, którego głównym przeznaczeniem jest demakijaż. Swoją nazwę zawdzięcza micelom. Są to mikrocząsteczki mające formę grupy jonów, czy też cząsteczek surfaktantu. Ich zastosowanie to nie tylko kosmetyki, gdyż korzysta się z nich w syntezie organicznej, czy też w odzysku ropy naftowej. W produktach drogeryjnych są one grupą substancji powierzchniowo czynnych, hydro- oraz lipofilowych.

Co ważne, płyn micelarny jest kosmetykiem, który bez problemu można określić mianem wielozadaniowego. Poza demakijażem może mieć on też inne działanie m.in. nawilżające. Dlatego jest to jeden z podstawowych kosmetyków w każdej kobiecej kosmetyczce.

Do czego służy płyn micelarny?

Jak już wspomnieliśmy, głównym zastosowaniem płynu micelarnego jest demakijaż. Dzięki obecności miceli usuwa on ze skóry produkty zarówno rozpuszczalne w wodzie, jak i w tłuszczach. Dzięki temu pozwala na bardzo skuteczne zmycie nałożonego na skórę makijażu. Co ważne, pozwala osiągnąć to bez konieczności mocnego pocierania twarzy. W ten sposób nie trzeba martwić się o podrażnienia. Płyn micelarny oczyszcza cerę nie tylko z makijażu, ale też z brudu, który mógł nagromadzić się na niej w trakcie dnia.

Ponadto dobry płyn micelarny pełni rolę nawilżającą. W jego składzie znajdują się elementy, które odpowiadają za nawilżenie skóry, a także pomagają jej zatrzymać wilgoć. Pomaga też w walce z pojawianiem się trądziku. Płyn micelarny dokładnie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń zatykających pory. Jednocześnie nie pozostawia po sobie osadów, które mogłyby je zablokować. Dzięki temu toksyny mogą swobodnie wydostać się ze skóry, co zmniejsza ilość zmian trądzikowych, a także zaskórników.

Czytaj również:   Biała dieta po wybielaniu zębów- po co się ją stosuje?

Płyn micelarny i tonik — różnice

Płyn micelarny bywa często zastępowany tonikiem. Te dwa produkty mają jednak zupełnie inne zastosowanie. Tylko płyn micelarny może być stosowany jako główny produkt do demakijażu. Tonik warto stosować jedynie uzupełniająco, jako kosmetyk, który pomoże przywrócić odpowiednie pH skóry. Dobrze sprawdzi się więc jako drugi krok w pielęgnacji, zaraz po oczyszczeniu cery za pomocą płynu micelarnego.

Jak wybrać odpowiedni płyn micelarny?

Podobnie jak w wypadku innych kosmetyków, płyn micelarny należy dobrać indywidualnie do posiadanej cery. W przypadku skóry suchej, najlepiej stawiać na produkty, które zawierają składniki zapobiegające jej nadmiernemu wysychaniu. Mogą być to gliceryna, czy też kwas hialuronowy.

Z kolei w przypadku cery tłustej warto postawić na produkt, który pozwoli skutecznie oczyścić cerę, a także ją odtłuścić. Formuła musi być lekka, a także zapewniać działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Wtedy duże znaczenie ma także tonik oraz produkty używane na dalszych etapach pielęgnacji.

Do wyboru właściwego kosmetyku muszą się również przyłożyć posiadacze skóry wrażliwej i alergicznej. Wtedy warto szukać składników o działaniu łagodzącym, które zapewnią uczucie ukojenia. Nie mogą też wywoływać podrażnień oraz nadmiernie przesuszać skóry.

Jak prawidłowo korzystać z płynu micelarnego?

Mycie twarzy płynem micelarnym jest niezwykle proste. Pierwszy krok to dokładne umycie dłoni. W innym wypadku, wraz z kosmetykiem, na twarz trafiłyby kolejne zanieczyszczenia. Następnie trzeba nałożyć obfitą ilość płynu micelarnego na płatek kosmetyczny i delikatnie przetrzeć całą twarz.

Po zakończeniu cerę trzeba dokładnie umyć, by nie pozostały na niej resztki płynu. Całą pielęgnację kończymy za pomocą ulubionych kosmetyków nawilżających, przywracających prawidłowe pH.

Treść promocyjna