Jeśli chcesz się nauczyć, jak usmażyć stek wołowy, ten artykuł może Ci w tym pomóc. Dowiedz się, jak prawidłowo przyprawić stek oraz jak dodać masło i tymianek. Dowiesz się także, jak prawidłowo opiekać stek. A więc zaczynajcie! Omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby przyrządzić idealny stek. Gdy poznasz kilka wskazówek, będziesz na najlepszej drodze do przyrządzenia pysznego steku!

Gotowanie steku z kością

Aby prawidłowo przyrządzić stek, należy rozmrozić go w temperaturze pokojowej. Aby uzyskać soczyste i delikatne mięso, należy wyjąć je z lodówki na 30-40 minut przed przyrządzeniem. Przyprawy są niezbędne do uzyskania aromatycznego steku. Można kupić mieszanki przypraw do steków lub przygotować własne. Przed przyprawieniem steku należy natrzeć go odrobiną oleju. Można też użyć przyprawy w postaci wcierki.

Dodawanie masła

Dodanie masła do steku to jeden z najprostszych sposobów na wzbogacenie potrawy o dodatkowy smak. Masło ma niski punkt dymienia i spali się w temperaturze ok. 350 stopni, dlatego trzeba na nie uważać podczas smażenia. Możesz również użyć masła złożonego, które jest mieszanką ziół i masła. Rozsmaruj masło złożone na steku i ciesz się jego dodatkowym smakiem! Oto kilka wskazówek, jak zrobić masło złożone do steków.

Dodawanie tymianku

Dodanie tymianku do smażonych steków wołowych z grilla to prosty sposób, aby nadać im lepszy smak i wzbogacić przyrządzane potrawy. Suszony tymianek nadaje mięsu chrupiący smak, dzięki czemu staje się ono o wiele bardziej kuszące. Tymianek ma ziemisty, pieprzny i ostry smak, co sprawia, że jest wszechstronnym ziołem, które warto mieć w swojej szafce z przyprawami.

Odpowiednie wysmażenie steku

Jednym ze sposobów na zmianę smaku i konsystencji steku jest przeszklenie go na patelni. Choć jest to prosta czynność, wydłuża ona proces gotowania o kilka minut. Proces ten ma na celu uwolnienie z mięsa cząsteczek smakowych, które zostały uwięzione w tłuszczu. Być może Twoja babcia mówiła Ci, że smażenie steku zamyka w nim soki, ale nie jest to prawdą.

Czytaj również:   Jak odświeżyć bułki na patelni: proste przepisy

Wybór patelni

Użycie odpowiedniej patelni do smażenia steku wołowego zależy od rodzaju przyrządzanego mięsa. Ciężkie patelnie lepiej zatrzymują ciepło niż cienkie, dzięki czemu temperatura smażenia jest równomierna. Ciężka patelnia powinna być w stanie utrzymać odpowiednią ilość tłuszczu, co zapobiegnie przywieraniu steku. Do posmarowania patelni można użyć okrawków pieczeni wołowej lub odrobiny oliwy z oliwek. Unikaj używania tanich i cienkich metalowych patelni, ponieważ mogą one spowodować przypalenie steku i stać się nieapetyczne.