Zwolnienie lekarskie jest dokumentem uprawniającym do pobierania wynagrodzenia mimo braku wykonywania obowiązku pracy, w związku z chorobą. Długość okresu zwolnienia może być krótszy lub dłuższy w zależności od przypadłości. Czy można się dowiedzieć na jak długo przysługuje mi takie zwolnienie? Sprawdźmy to wspólnie. 

 Jak długie zwolnienie mogę otrzymać na zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe czyli tzw. Jelitówka jest objawem zatrucia wirusem po spożyciu nieświeżego pokarmu, jej przebieg i intensywność może być różna dla każdej osoby. Zasadniczo objawy grypy jelitowej mogą trwać do 10 dni, z czego 3 dni zazwyczaj odczuwane są najintensywniejsze objawy. Jako że zatrucie pokarmowe może nieść za sobą różną intensywność objawów somatycznych lekarz w łagodnych przypadkach może nie wystawić nawet zwolnienia lekarskiego. Widełki nie są wyznaczone dla tego typu schorzenia, jednak przyjmuje się że 2-3 dni wystarczą żeby najgorsze objawy minęły. Zwolnienie z powodu grypy żołądkowej może wystawić lekarz pierwszego kontaktu nawet w ramach teleporady medycznej. Zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza rodzinnego nie będzie trwać dłużej niż 14 dni, chociaż sami lekarze nie mają ograniczenia (w kontekście specjalizacji) w kwestii wystawiania tego typu dokumentów 

Czy lekarz rodzinny ma ograniczenia co do wystawiania zwolnień lekarskich?

Nie, przepisy prawa nie uzależniają długości zwolnienia lekarskiego od specjalizacji lekarza, natomiast jest ograniczenie maksymalnej długości jednorazowego zwolnienia, wynosi ono 182 dni. Tak długie zwolnienia lekarskie nie są raczej praktykowane przez lekarzy rodzinnych a raczej specjalistów z zakresu psychiatrii, onkologii, etc. Warto zaznaczyć że długość zwolnienia musi mieć swoje przyczyny w rozpoznaniu choroby i od niej głównie zależy. Można więc założyć że lekarz rodzinny wystawiając zwolnienie np. na grypę jelitową, nie będzie uwzględniał okresu trwającego ponad 10 dni. Naturalnym jest że czasami diagnostyka różnicowa wykazuje chorobę o bardziej złożonym podłożu która wymaga oka specjalisty w takim wypadku lekarz rodzinny odsyła do specjalisty który zwolnienie może ponowić w oparciu o wcześniejsze rozpoznanie. 

Czytaj również:   Atrakcyjna mieszanka przypraw - jak odmienić smak potraw?

Kiedy mogę wziąć zwolnienie e-ZLA?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiane są pacjentom zmagającym się z różnymi chorobami, jednak nie zawsze mogę dostać się do lekarza w dniu w którym poczułem się niezdolny do pracy. ZUS przewidział sytuacje w której nie mamy możliwości kontaktu z lekarzem w ciągu kilku dni dlatego też zwolnienie lekarskie można wystawić do 3 dni wstecz. Sytuacje w których grypa jelitowa złapie nas w poniedziałek rano nie są problemem nawet w przypadku braku dostępności lekarza tego dnia. Pamiętajmy jednak że naszym obowiązkiem jest poinformować pracodawcę o naszej nieobecności w pracy i że ma ona przyczyny zdrowotne. Pracodawcy mają dostęp do systemu ZUS-u dzięki czemu po wystawieniu zwolnienia lekarskiego będzie widniała informacja na koncie pracownika. 

Czy lekarz ma prawo odmówić mi wystawienia zwolnienia?

Tak, to lekarz podejmuje ostateczną decyzję czy pacjent jest niezdolny do pracy w związku ze swoją przypadłością. Jeżeli uważamy że lekarz postawił złą diagnozę mamy prawo udać się do innego lekarza po alternatywną opinię. Pamiętajmy jednak aby nie naciskać na lekarza w sprawie wystawienia zwolnienia. W kryzysowych sytuacjach kiedy przez odmowę lekarza rodzinnego nie mamy na dany dzień zwolnienia z pracy możemy skorzystać z prywatnej opieki która jest możliwa szybciej i również będzie honorowana przez ZUS.